Tauragės „Versmės“ gimnazija

ADRESAS: J.Tumo-Vaižganto g. 10, 72261 Tauragė

Erasmus+ projektas KA1

 

ERASMUS+ KA1 projektas
BESIMOKANTI MOKYKLA — SĖKMINGA MOKYKLA

Projekto aprašymas.

Projekto veiklos ir dalyviai.

Pirmas mobilumas. Istorijos mokytojų kursai Italijoje.

Erasmus+ projektas KA2

 

ERASMUS+ KA2 projektas „MOVE“

Pirmas susitikimas
(Porto, Portugalija).

Antras susitikimas
(Paryžius (Asnieres), Prancūzija).

Trečias susitikimas
(Tauragė, Lietuva).

Ketvirtas susitikimas
(Hamburgas, Vokietija).

Penktas susitikimas
(Milanas (Rho), Italija).

Šeštas susitikimas
(Salamina, Graikija).

Geri darbai Lietuvai!

Lankomumas

Turinio peržiūrėjimai : 2054457

Sveika mityba

Sveikatai palanki mityba

argaiv1122

Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Joana Marozienė

Kovo 7 d. Tauragės „Versmės“ gimnazijoje I – III klasių moksleiviams paskaitą skaitė Raminta Bogušienė, sveikatai palankaus vaikų maitinimo technologė, iniciatorė ir konsultantė.

Sveikatai palanki mityba – kai gauname reguliariai visų reikalingų maisto medžiagų ir tokiais kiekiais, kurie užtikrina mūsų organizmo poreikį ir išsaugo sveikatą. Prieš metus cukraus ir druskos kiekis mokyklų maiste buvo sumažintas, išimti maisto produktai su iš dalies hidrintais riebalais, nebeliko bulvių ir kukurūzų traškučių, saldainių, konditerijos gaminių su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu ir kt.

Paskaita apie sveiką mitybą

Pakuotės klaidina

Kalbėdama apie vaikų mitybą, specialistė pataria būti budriems perkant maistą parduotuvėse. Pasirodo, gamintojai maistą vaikams gamina pagal tuos pačius teisės aktus, kaip ir suaugusiesiems. Anot jos, nesvarbu, kad produkto pakuotė apipavidalinta gražia spalva ir parašyta, kad tai skirta vaikams. Daugelis tėvų galvoja, kad ji padaryta pagal išskirtinius reikalavimus, tačiau klysta. Seminaro metu ji palygino javainius – vienus įprastus, o kitus, paženklintus vaikams patraukia etikete. Pasirodo, vaikams skirtuose javainiuose buvo dar daugiau pridėtinio cukraus. Arba avižiniai sausainiai: daugelis galvoja, kad jie yra sveikesni, tačiau dažniausiai šių sausainių sudėtis prasideda kvietiniais miltais, kurių būna apie 80 proc., o avižinių – 20 proc. Pagal teisės aktus, avižiniais sausainiais gali vadintis tie, kuriuose yra 20 proc. avižų nuo viso grūdų kiekio. Maisto technologė rodė ir sausų pusryčių – kviečių su medumi pakuotę. Porciją šio produkto ji palygino su gabalėliu torto – šimte gramų yra net 40 g cukraus.

Dar vienas blogis vaikų maiste – iš dalies hidrinti riebalai. Anot R. Bogušienės, tai blogiausi riebalai, kurie gali būti ant vaikų stalo.

Anot maisto technologės, dažnai viešojoje erdvėje girdime, kad cukrus yra visa ko blogis. Cukraus natūraliai yra daugelyje produktų – vaisiuose, piene. Ir yra pridėtinis cukrus, kuriuo skaninami maisto produktai. Pridėtinis yra paprastas baltasis stalo cukrus, medus, nerafinuotas cukrus, sacharozė, maltozė ir kt. Blogai yra ne pats cukrus ar jo rūšis, bet jo perteklius. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) vaikams iki 12 metų rekomenduoja apie tris šaukštelius pridėtinio cukraus per dieną, o suaugusiesiems – penkis. Deja, dažnas iš mūsų cukraus suvartoja kur kas daugiau. Cukraus perteklius žaloja mūsų sveikatą. Pats blogiausias cukrus išgeriamas – tai įvairūs limonadai. Jeigu vaikas išgeria 500 ml saldaus gėrimo pakuotę, jis iškart viršija kasdien leistiną  cukraus kiekį. Dėl šios priežasties daugėja nutukusių vaikų, ypač mokyklinio amžiaus.

Dažnai vaikai alkį malšina šokoladiniais batonėliais, bandelėmis, bulvių traškučiais, picomis – maisto produktais, kurie nėra sveikatai palankūs. Taip nutinka todėl, kad maisto pramonė stengiasi sukurti tokį maistą, kurio žmonės kuo daugiau nupirktų, kuo daugiau suvalgytų, kuo mažiau pajustų sotumo jausmą ir norėtų dar. Yra tam tikrų produktų, kurių suvalgius pajusti saiko neįmanoma. Tai produktai, kuriuose yra daug rafinuoto cukraus, druskos, išgrynintų riebalų. Toks maistas dažnai būna traškus, nes tai savybė, skatinanti nesustoti valgant. Sveika mityba ir saikas ne visada suderinami, jeigu kalbama apie rafinuotus, stipriai perdirbtus maisto produktus.

Gyvenimo kokybė, nuolatinė energija ir laimės būsena lydi valgant reguliariai, subalansuotą, įvairų maistą. Mėgaujantis valgymo procesu jaučiamas ne tik malonumas, bet ir nuolatinė energija, cukraus lygis kraujyje išlieka pastovus, kūno svoris normalus ir nepriklausomai, ar žiema ar vasara.

 

Paieška

Vertimas

Video filmukai

Mūsų partneriai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis